az élet, a borúra derű, meg minden

Ergomai - Raon blog

Ergomai - Raon blog

Napi betevő tűnődés: a tettek kétféle fogalmi háttere

2018. október 13. - Raon

Játék a szavakkal - igazság a mögöttes tartalmakkal

Az ergomai görög szó. Hamvas Bélán kívül igen kevesen foglalkoztak vele magyar nyelven. Akit érdekel, üsse be bármilyen keresőbe, és ámuljon-bámuljon - alig van rá magyar találat, de idegen nyelvű sem sok.
Nézzük, hogy indokoltnak tűnhet-e ez a szó nem ismerés...

A kiindulás a görög ergon kifejezés jelentése: ami elsősorban teljesítmény, vállalás, tevékenység, vállalkozás. Olyan tett, amely soha sem áll egymagában, csakis valamilyen nagyobb egész összefüggésében. A fogalomban a tetten kívül benne van az is, ami kezdődik és befejeződik, ami elkészül - ezért az ergon egyben maga az elkészült mű is (a latin opus).
Ergomai így annyit tesz, mint valamely cél érdekében tevékenynek lenni, egy nagyobb egységű műért dolgozni, valamit azt a kezdéstől a befejezésig végigvinni.

Állítsuk szembe ezt a kifejezést egy másik, jóval közismertebb alakkal.

A görög pragma (latinul: praxis) definíció szerint egyszeri és kizárólagosan külső fizikai tett, inkább csak elfoglaltság, valamit csinálni. Fontos, hogy itt az egyes pragmák között összefüggés nincs (azaz latinul: nincs actus).


Példa: ergon az a tevékenység, amit az ember egy ház építésével végez. Ebben a tevékenységben benne van a ház, mint kész mű, akár amikor az ember téglát hord, akár amikor meszet kavar vagy gerendát farag.
Pragma az, ha az ember egy üres cigis dobozt csak úgy eldob - tettnek tett ez is, de nincs mögötte semmilyen nagyobb egész, egység, távlati cél. Ezért pusztán külső, fizikai cselekvés.

És akkor most gondoljuk csak végig, mit jelent az, hogy az ergomai kifejezést ma már nem ismerjük, nem használjuk... és nézzük meg, szótári definíció szerint mi a tett "tartalma" (konkrétabban: az eszménye) a keresztény kultúrában:

pragmatika: szabályzat
pragmatikus: ügyrendi; az adott feltételek közt legcélszerűbb megoldást tekintő; célratörő, lényegre törő, gyakorlatias; ideológiailag semleges; valóságközeli, oknyomozó
pragmatizmus: idealista filozófiai irányzat, amely szerint az igazság kritériuma a cselekvésbeli hasznosság
praktika: fortélyos eljárás
praktikus: ügyesen célszerű
praxis: 1. Gyakorlat, tapasztalat. 2. Orvosi, ügyvédi működés.

A bejegyzés trackback címe:

https://ergomai.blog.hu/api/trackback/id/tr2914299857

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása